BPT-500Dökümanlar:

HİDROLİK BASINÇ TEST CİHAZI
BPT-500
 
GENEL ÖZELLİKLER:
BPT-500 Hidrolik Basınç Test Cihazı , değişik boyutlarda ve malzeme tiplerindeki kateter ve balonları test etmek için tasarlanmış küçük, tezgah üstü bir basınç test cihazıdır. Belirli boyutlarda ve kontrollü basınçla çalışan devrelerin, zamanın, basıncın ve balon boyutlarının hassas izlenmesi ve kaydedilmesini gerektiren çeşitli yüksek basınç testlerini gerçekleştirilebilir. Sistem, basınç aracı olarak damıtılmış su ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.
                
Borulama, vanalar, teçhizat, balonlar v.s. gibi ürünler, patlama, sızıntı, dayanıklılık veya uyumluluk özellikleri amacıyla test edilebilir. Test cihazı birçok tıbbi sarf  malzemede , örneğin balon sondalarında karşılaşılan yapışık veya kaynaklı plastik kısımlar ve borulama düzeneklerinin testi için tasarlanmıştır. Kapama musluğu, ısı kontrollü su banyosu, dijital ölçüm cihazı ve balon tutucu gibi özel eklemeler, testleri hızlandırmak ve kontrol etmek için kullanılır.
 
Cihaz özel bir yazılım yardımıyla tüm test verilerini bilgisayara aktarmanıza ve takip etmenize imkan verir. Sistemle birlikte gelen bilgisayar ve yazıcı ile tüm veriler takip edilebilir yada kağıda çıktı olarak alınabilir.
 
Test basıncı, hava ile çalışan destekleyiciyi bir pompayı kontrol eden bir mikro işlemci tarafından hızlı ve güvenilir bir şekilde oluşturulur. Geri besleme döngüsündeki yüksek hassasiyetli basınç sensörü, kesin ve hassas basınç izlenmesini sağlar. Ünitenin hafızasında birden fazla standart test programı bulunur. Yeni test protokollerini hızlı bir şekilde oluşturmak için standart bir programa çağrı yapılıp, değiştirilir ve yeni bir program olarak kaydedilir. Program çağırma ve saklama, parametre seçimi ve parametre rakam değeri girme gibi fonksiyonlar dokunmatik renkli ekran aracılığıyla yapılır. Operatör tarafından on iki test parametresi seçilebilir:
 
 1. Başlangıç basıncı
 2. Test basıncı
 3. Rahatlama basıncı
 4. Kademeli Basınç
 5. Döngü yüksek basınç
 6. Azami Basınç
 7. Patlama basınç düşmesi
 8. Sızıntı oranı
 9. Yatışma süresi
 10. Tutma süresi
 11. Toplam test zamanı
 12. Arttırma oranı sınırı
 
Ünitenin otomatik bir “temizleme döngüsü” bulunur ve bu süreçte kalan hava hidrolik sistemden dışarı atılır. Hidrolik devrenin çalışmaya hazır hale getirilmesi de otomatiktir ve bu süreçte damıtılmış su, harici bir kaptan çekilir.
Isı kontrollü su banyosu, test numunelerinin yüksek ısılarda (örneğin, 37º vücut sıcaklığında) basınç testi için kullanılır. Balon tutucu su altında balonu tutmak için kullanılır. Bu parça aynı zamanda, numune sudan çıkarılınca ona destek vazifesi görür ve akan suyu banyoya geri getirir ve test alanlarının kuru kalmasını sağlar. Balon tutucu, dijital komparatörü de tutan meyilli bir alüminyum çerçeve içerir. Test edilecek balon, ölçü aleti ile hizalanmış yönlendirici kanala konur. Ölçü aletinden alınan veriler işlenmek üzere mikroişlemciye gönderilir. Test verisinin (örneğin balon çapı, basınç v.s.) alımını otomatikleştirmek için balon tutucu sisteme bağlanır.